CSOK átvitele másik ingatlanra
A Családi Otthonteremtési Kedvezmény évekig segítette a családokat álmaik otthonának megteremtésében, akár új lakás vásárlásáról, építéséről vagy bővítéséről volt szó, 2024. január 1-től azonban a városokban már nem érhető el a támogatás lehetősége, kizárólag a preferált kistelepüléseken. A városi CSOK helyét a kedvező kamatozású CSOK Plusz hitel vette át.
A vissza nem térítendő állami támogatást igénylők részére az Állam komoly elvárásokat is megfogalmazott. Az egyik ilyen volt, hogy a CSOK segítségével megvásárolt ingatlant 10 évig sem eladni, sem cserélni nem lehet. Mi történik abban az esetben, ha a család mégis költözni kényszerül akár munkahelyváltás vagy családi okok miatt, esetleg mert kinőtték az ingatlant?
A következő esetekben ideiglenesen sem kell visszafizetni a korábban kapott támogatást:
- Az ingatlant eladják, 60 napon belül pedig újat vásárolnak
- Megtörténik az új ingatlan vásárlása, majd a meglévő 1 éven belül kerül eladásra
Az alábbi esetben ideiglenesen vissza kell fizetni a támogatást:
- Az ingatlant eladják, majd 1 éven belül vásárolnak vagy 3 éven belül építenek újat
Milyen folyamatra számíthatunk?
A következő videókban részletesen kifejtjük, milyen teendők merülnek fel, ha belevágunk a CSOK átjegyzésébe.
Az alábbiakban pedig összefoglaljuk a részletes lépéseket.
1. eset: támogatott ingatlan eladása, 60 napon belül új ingatlan vásárlása
Ha sikerült új tulajdonost találni meglévő, támogatással vásárolt vagy épített ingatlanunkra, meg kell kötni az adásvételi szerződést a vevőnkkel. Ezt a tényt a szerződés megkötésétől számított 30 napon belül jelezni kell az Államkincstár részére, EZEN A NYOMTATVÁNYON (Kérelem közvetlen átjegyzésre nyomtatvány).
Az újonnan vásárolt ingatlanban 60 napon belül bejegyzett tulajdonosnak kell lenni. A korábban beadott kérelem kapcsán keletkezett egy ügyiratszám, erre szükséges hivatkozni személyesen vagy e-papíron keresztül (a helyileg illetékes kormányhivatal lakástámogatási osztálya a címzett) az ügyintézésnél. Be kell mutatni az új adásvételi szerződést, a tulajdoni lapot és az elkészült értékbecslést.

Mire kell figyelni?
- vásárlás esetén az új ingatlan alapterületének és/vagy értékének nagyobbnak kell lennie a korábbinál
- ha ennek ellenére kisebb és/vagy olcsóbb lakást vásárolunk, akkor a korábbi támogatás összegét arányosan vissza kell fizetni
- ha az alapterület és a vételár is kevesebb az eredeti vásárláshoz képest, akkor mindkét esetre kiszámolják a visszafizetendő összeget és ezek közül a nagyobbat kell végül kifizetni
2. eset: előbb történik meg az új ingatlan vásárlása, utóbb, 1 éven belül, a támogatott eladása
Ha hamarabb találtuk meg álmaink új otthonát, mint a meglévő, támogatással vásárolt ingatlanunk vevőjét, erre az eshetőségre is van megoldás: az új ingatlan adásvételi szerződésének megkötésétől számított 1 évünk van arra, hogy nyélbe üssük az eladást. EZEN A NYOMTATVÁNYON (Kérelem közvetlen átjegyzésre nyomtatvány) kell jeleznünk az Államkincstár részére, hogy megtörtént az értékesítés, így a CSOK-hoz kapcsolódó állami teher átjegyzésre kerülhet.
Mire kell figyelni?
- ha eredetileg új építésű lakás vásárlására vagy építésre használtuk ki a támogatást, majd ezt eladva használt ingatlanba költöznénk, akkor erre a CSOK szerződés megkötésétől számított 5 éven túl van csak lehetőség
- rendelkezni kell az adásvétel lebonyolításához szükséges összeggel, hiszen a korábbi ingatlan vételára itt még nem áll rendelkezésre

3. eset: a támogatott ingatlan eladása megtörténik, ezt követően, 1 éven belül valósul meg az új vásárlás vagy 3 éven belül az építés
A korábban kapott támogatás összegét a 3. esetben, ideiglenesen bár, de be kell fizetni a Kincstár letéti számlájára. Akkor kapjuk vissza, ha az újonnan vásárolt vagy épített ingatlan bejegyzett tulajdonosai lettünk, vásárlás esetén 1, építésnél pedig 3 éven belül.
Első lépésként meg kell kötni az adásvételi szerződést a vevőnkkel, majd a szerződéskötés tényét a szerződés megkötésétől számított 30 napon belül jelezni kell az Államkincstár részére, EZEN A NYOMTATVÁNYON (Kérelem közvetlen átjegyzésre nyomtatvány), 60 napon belül pedig a korábban kapott támogatás összegét be kell fizetni az alábbi, Kincstári letéti számlára: 10032000-01501315. Utóbbi procedúra esetén ERRE A NYOMTATVÁNYRA lesz szükséged.
Ha határozattal bejegyzett tulajdonosai lettünk az új ingatlannak, vagy építkezés esetén megszereztük a használatbavételi engedélyt, akkor kérhetjük a visszautalást az Államkincstártól. Ezen a ponton intézhetjük a továbbiakat személyesen vagy E-papíron keresztül, a korábban kapott ügyiratszámra hivatkozva. Az új adásvételi szerződés bemutatása, tulajdoni lap és értékbecslés ebben az esetben is szükséges lesz.
Mire kell figyelni?
- itt is érvényes az 5 éves megkötés arra vonatkozóan, ha új építésű ingatlanból költöznénk használtba
- az új ingatlan alapterületének nagyobbnak kell lenni a korábbinál
Van-e lehetőség a korábban kapott támogatás visszafizetésére?
Röviden a válasz: igen!
Ha az adásvételi szerződés aláírásra került, 30 napon belül szükséges ezt jeleznünk a Kincstár részére, a támogatás visszafizetését pedig EZEN A NYOMTATVÁNYON tudjuk kérni. Az Államkincstár ezt követően megküldi a visszafizetendő összeget.