Meglepő és fontos változások várhatóak a családtámogatások kapcsán

Bár egyelőre még csak a törvény tervezetről van szó, de az irányt jól mutatja, hogy mire lehet számítani. Mutatom a legfontosabb tudnivalókat 🧐 :

🔊 CSOK-kal kapcsolatos változások, ahol végre tisztázzák az egyik legégetőbb kérdést, a támogatott ingatlanba való bejelentkezést.

✔️ Az egyik legtöbb kérdés azzal kapcsolatban merül fel, hogy hozzátartozó bejelentkezhet-e a CSOK-os ingatlanba. Ezt a kérdéskört a jogszabály nem tartalmazta, amit most belefogalmaznak, így a jogszabály kihirdetése után már egész biztos, hogy lesz rá lehetőség. Tehát a hozzátartozónk (nem csak közeli) ideiglenes vagy akár állandó lakcímet is létesíthet a CSOK-os ingatlanunkban.

✔️ Új építésű CSOK esetén – 5 éven belül – is tovább lehet majd vinni a CSOK-ot, akár használt ingatlanra is.

✔️ Örökbefogadás esetén is jár majd az utóCSOK.

✔️ Ha megadott határidőn belül nem jelentkezünk be a CSOK-os ingatlanba, akkor kapunk egy felszólítást a kormányhivataltól, amivel egyidejűleg kapunk extra 60 napot (ettől független javaslom, hogy mindenki minél előbb intézze el a bejelentkezést).

🔊 Babaváró legfontosabb változásai, avagy elindul az adósmentés?

✔️ Amennyiben 5 év után érkezik a gyermek, akkor is lehet élni a kamatmentességgel és a törlesztés szüneteltetéssel (azt még nem látjuk, hogy a korábban befizetett kamatokkal mi lesz… a jelenlegi jogszabály tervezet nem emlékezik meg róla, így várhatóan azokat nem kapjuk vissza).

✔️ Amennyiben valamelyik fél – 5 év után – újraházasodik, akkor is lehet élni a kedvezményekkel, a fentiek szerint.

✔️ A tervek szerint méltányosság kérhető a kamatemelkedés miatti extra fizetnivalóra is. Akik 2019-21 között vették fel a babavárót, nekik nagyon kedvező volt az első 5 évre a kamat. A kamatforduló után viszont drasztikusan megemelkedett ez a kamat, így a kormány dob egy mentőövet azon családoknak, ahol nem született meg a várt gyermek.

(Csak egy példa: 2019-ben a büntető kamat a babaváróra 4,5% körül mozgott. Akinek most van kamatfordulója, nekik 12-13% körüli kamatra vált át, így a törlesztő 30-40 ezer forinttal több lesz, mint amire számítottak a hiteligényléskor.)

CSOK Plusz fedezetcsere?

✔️ Amennyiben eladjuk a CSOK Pluszos ingatlanunkat, akkor a kapott kamattámogatást és az esetleges tőke elengedést tovább tudjuk vinni, de a hitelt végtörleszteni kell.

✔️ A mostani tervezet szerint nem kell a hitelt végtörleszteni, de a támogatásokat ugyanúgy a kincstárnál fel kell majd függeszteni.

Az nem derül ki, hogy ezzel a drága hitellel (így jóval drágább lesz, mint egy most elérhető piaci hitel) mit kezd az ember. Átviszi az újabb ingatlanra és újra „rárakja” a kamattámogatást? Sajnos ezt nem tartalmazza rendelet.

✔️ Amennyiben valaki 2024-re várta a gyermekét, de 2023-ban született, úgy ők 2024.12.31-ig tudják úgy igényelni a CSOK Pluszt, hogy a 2023-ban született gyermek beleszámít.

✔️ Az kérdéses, hogy akik korábban igényelték, ők is beleszámíthatják-e a 2023-as gyermekeket is (már amennyiben 2024-re voltak kiírva).

✔️ Az állami elidegenítési tilalmat 10 évre csökkenthetik (eddig a hitel futamidejéig szólt a bejegyzés).

🔊 Jelzáloghitel elengedésben további határidő kedvezmény

✔️ Kezdetben a gyermek születését követően 60 napig volt az igénylési határidő. Majd megemelték ezt 180 napra. A mostani törvénytervezet szerint 1 évünk lesz az igénylés leadására. Én ettől független azt javaslom, hogy ha már van egy 12 hétnél idősebb magzat, akkor adjuk be az igénylést.

✔️ A jogszabály eddigi szövegezése szerint 12 hetes magzat esetén lehetett igényelni a támogatást, az új tervezet úgy pontosítja, hogy a 12. hét betöltését követő naptól lehet igényelni.

Nagyon sok változás lesz – ezeken túlmenően is -, így ha nem akarsz lemaradni, akkor kövess be.

🏘️ Ha Otthonteremtés előtt állsz, akkor tudunk díjmentesen segíteni, írj az andras@hitelesandras.hu-ra.