Lakáspiaci körkép – vagy kórkép?

🏘️Júliusban adásvételi rekordok dőltek meg: 11 538 tranzakcióval az év eddigi legerősebb hónapját zárta az ingatlanpiac. A júliusi eredmények alapján az előző hónaphoz képest 23,7%-al, az előző év azonos időszakához mérten pedig 88,9%-al teljesített jobban a piac. Hogy alakultak az árak?

Panellakások átlagos négyzetméterára:

  • a keleti országrészben 573 ezer, míg a nyugati területeken 550 ezer forint, a főváros budai oldalán 930 ezer forint, Pesten 820 ezer forint volt.

Téglaépítésű otthonok négyzetméterára: 

  • keleten 374 ezer, nyugaton 466 ezer forint volt a négyzetméterenkénti átlag, Budán az 1,2-1,4 millió forint közötti árkategória dominált.

Előző hónapban végigvettük, hogy mire számíthatnak a továbbtanulók a lakáspiacon, jobb-e saját lakás vagy inkább az albérlet választás? Júliusban a fővárosban ingatlant vásárlók 32%-át a befektetési cél motiválta.

🗺️Az árak tekintetében a magyar lakáspiac az EU drágulási rangsorában az erősebben drágulók közé tartozik, és idén visszatérni látszik az inflációt meghaladó áremelkedés. Az Eurostat adatai szerint 2022 szeptemberéig, az európai piac legutóbbi “aranykoráig” a drágulás üteme Magyarországon és Észtországban volt a legmagasabb (24,1-24,2%), a KSH legfrissebb,  2024. I. negyedéves adatai alapján Magyarországon még nehéz időszakban is töretlenül nőttek a lakásárak. 2024 I. negyedében a drágulás hazai üteme egy év alatt 9,1%-os volt, ami Horvátországgal holtversenyben a negyedik legmagasabb érték Európában. 

Az új lakások drágulása kétszer olyan gyors volt, mint a használtaké. 2024 első negyedében az új otthonok ára Magyarországon átlagosan 14,5%-al, a használt otthonok 8,2%-al drágultak.

10 milliós tipp és díjmentes hitelügyintézés

🪙Mi a helyzet a lakáshiteleknél? A hitelpiac turbulens időszakát éli, a bankok folyamatosan változtatják a lakáshiteleik kamatát. Július végén az UniCredit Bank és a K&H Bank is emelt a költségeken. A kamatemelési folyamatból az OTP Bank legújabb döntése által kilóg, a pénzintézet augusztus 8-án ugyanis csökkentette lakáshitelének kamatát, mely 25 bázispontos kamatvágást jelent. Mit mutat a kép a jövedelmek tükrében? 

A Központi Statisztikai Hivatal friss jövedelmi adatai (2024 június) alapján a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 642 ezer, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 442 ezer forint volt. A bruttó átlagkereset 13,3%-al magasabb az egy évvel korábbinál. A bruttó mediánkereset (amelynél a lakosság fele többet, a lakosság fele kevesebbet keres) 518 800 forint volt, 15,3%-al meghaladta az egy évvel korábbit. A reálkereset 9,3%-al nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért 3,7%-os növekedése mellett. 

A béremelekedés pozitív hatással van a hitelfelvételi lehetőségekre is. A jogszabályi korlátból kiindulva a legalább 10 évig fix kamatozású jelzáloghitelek esetében 600 ezer forint alatti nettó bérnél a fizetésnek legfeljebb a fele fordítható hiteltörlesztésre, vagyis ez idén júniusban (a kedvezménnyel kalkulált átlagbér alapján) 221 ezer forint, míg a 2023. júniusában 195 450 forint volt a bevállalható törlesztőrészlet. Hogy mennyi hitelre lehetünk jogosultak, azt a jövedelmi szint és a kamat befolyásolják legfőképpen és láttuk, hogy a legkedvezőbb kamatajánlatok az elmúlt évben több, mint 2%-os csökkenést mutatnak. Összességében a friss adatok alapján több, mint 30%-al több lakáshitelre elég az átlagbér, mint egy évvel korábban.

Tudtad, hogy készítettünk egy Ingatlanvásárlás A-tól Z-ig tudástárat, amibe több, az ingatlan adásvételhez kapcsolódó segédletet csomagoltunk össze, melyet szívesen elküldünk neked ingyenesen, ha itt jelzed, hogy szeretnéd.