Egy kis gazdasági kitekintés… ha a közeljövőben otthonteremtés előtt állsz, vagy meglévő hitelkiváltásban gondolkozol, akkor érdemes elolvasni…
Az elmúlt héten három örömteli dolog történt, amik kedvezően hat(hat)nak a lakáshitel kamatokra:
- a kamatplafon mértéke – januártól – 8,5% thm-ről 7,3%-ra fog csökkenni
- 10 Mrd EUR uniós pénz fog érkezni, ami egyrészt jó hatással lesz a forint árfolyamra (ezt a pénzt átváltják forintra), másrészt ez a pénztömeg élénkíteni fogja a gazdaságot
- Amerikában megállt a kamatok növekedése, sőt jövőre több kamatcsökkenést is előre jeleztek, ami szintén jót tesz a globális kamatpiacoknak
És akkor itt jön a De!
A fenti tények egyértelműen jelentős kamatcsökkentés fele kell, hogy terelje a piacot, de van egy nagyon fontos tényező, ami kimaradt a képletből.
Magyarországon a bankok az elmúlt 1,5 évben jelentős veszteséggel hiteleztek. A veszteséget úgy értsd, hogy nem kevesebb pénzük lett, hanem úgy, hogy hogyha nem hitelt helyeznek ki ilyen kamatok mellett, hanem befektetik máshova, akkor több pénzt kerestek volna.
Tisztában vagyok vele, hogy ez Téged nem hat meg, illetve nem is érdekel, viszont nem tudni, hogy ez a helyzet meddig áll fent.
A bankok az ún. BIRS alapján hiteleznek, ami a bankközi kamatokat jelenti. Korábbi évek tapasztalatai alapján BIRS felett 1-2%-kal hiteleztek, ami a bank nyeresége volt. Az utóbbi időszakban – napjainkban is – BIRS alatt 1%-kal adnak hitelt. Ez okozza a veszteséget.
És ugyan a kedvező piaci hatások miatt a BIRS jelentősen fog csökkenni, kérdés, hogy a bankok meddig hajlandóak “benyelni” ezt az 1% veszteséget…
Összefoglalva, a kamatok emelkedését törvényileg is korlátozták, a csökkenés pedig most a bankok kezében van… persze ha bármi rendkívüli történik – ahogy történt az elmúlt 3 évben -, akkor minden a feje tetejére állhat…