„A legtöbben túlbecsülik azt, amit egy éven belül el tudnak érni, és alulbecsülik, amire tíz éven belül képesek.” – Jim Rohn
Az év kezdete kiváló alkalom arra, hogy rendszerezzük a pénzügyi céljainkat, és átgondoljuk, hogyan tudjuk azokat megvalósítani. Egyszerre kell törekedni a hosszú távú anyagi biztonság elérésére, és a napi kiadások egyensúlyának fenntartására.
Miért fontos az összhang a célok között?
A pénzügyi célok tervezésekor sokan kizárólag az adott évre koncentrálnak, anélkül hogy figyelembe vennék a hosszabb távú terveiket. Ez gyakran oda vezethet, hogy a kisebb célok elérése összeütközik a nagyobb célokkal. Például, ha az év során az összes megtakarításunkat egy nyaralásra fordítjuk, az hátráltathatja a lakásvásárlási terveinket. Ezért kulcsfontosságú, hogy az éves és a hosszú távú céljaink összhangban legyenek.
Lépések a hatékony pénzügyi tervezéshez!
Legalább 1 hónapig vezessük a kiadásainkat. Itt van több app, ami segítségünkre lehet, én ezt szoktam használni.
Ezt követően látjuk, hogy hol tudunk kiadást csökkenteni. Nem akarok sablonos lenni, de egy-két rossz szokás elhagyásával sok pénzt lehet éves szinten spórolni.
Illetve drága pénzügyi termékeink elhagyásával is tudjuk gyarapítani a családi kasszát (pl.: bankszámla, biztosítások, stb…)
Nézzünk utána, hogy tudunk plusz pénzhez jutni! Mit kellene elsajátítani ahhoz, hogy több pénzt tudjunk keresni? Milyen extra bevételre tehetünk szert. Pl.: ha van már egészségpénztárad, ahol max éves 150ezer forint adókedvezményre is szert tehetsz?
Akkor létre tudunk hozni egy pénzügyi tervet, hisz ekkor pontosan meg tudjuk határozni, hogy mennyi pénzt tudunk megtakarítani. Legyünk reálisak!
Különítsük el a célokhoz tartozó összegeket. A megtakarítási céljainkat és az egyéb kiadásokat soroljuk prioritási sorrendbe.
Tűzzünk ki célokat! Ezek legyenek specifikusak, mérhetőek, elérhetőek, relevánsak és időhöz kötöttek. Például: „Idén havi 50.000 forintot teszek félre a lakáshitel előtörlesztésére.” – ebben pont tudunk is segíteni, hogy mire érdemes fordítani… keress bátran!
Legyen vészhelyzeti alapunk: mielőtt nagyobb beruházásokba kezdünk, gondoskodjunk arról, hogy legalább 3-6 havi megélhetésre elegendő tartalékunk legyen. Ezt maximum állampapírba fektessük, hogy könnyen hozzáférhető legyen.
Félévente vagy negyedévente vizsgáljuk felül, hol tartunk a terveinkhez képest. Ha szükséges, módosítsuk a célokat vagy az eszközöket.
Hogyan illeszkedjenek az éves célok a hosszútávú stratégiába?
Definiáljuk a végső célt: ez lehet anyagi függetlenség, lakásvásárlás, gyerekek taníttatása vagy nyugdíj-előtakarékosság.
Tervezzünk időhorizontokat! Osszuk fel a célokat rövid, közép- és hosszú távra. Az éves célok legyenek az út lépcsőfokai. Tehát így világosan látjuk, hogy év végére hova kell eljutni ahhoz, hogy az 5 éves célt el tudjuk érni.
Maradjunk rugalmasak, hisz az élethelyzetek változhatnak, és fontos, hogy alkalmazkodni tudjunk anélkül, hogy feladnánk a hosszabb távú céljainkat.
Indítsuk az évet azzal a gondolattal, hogy az apró lépések is közelebb visznek a nagy álmokhoz. Legyen 2025 az az év, amikor nemcsak álmodozunk, hanem meg is tesszük az első lépéseket a hosszú távú anyagi biztonság felé!