Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?

Valkó András

portfolio-blogger
Tartalomjegyzék

Alapvető költségek ingatlanvásárláskor

Sokan csak az önerőre vagy a vételárra koncentrálnak, pedig több jelentős költség is felmerülhet, amelyekkel számolni kell a tervezés során. Íme a négy fő költségtípus: ügyvédi díj, vagyonszerzési illeték, felújítási költség és banki költségek.

1. Ügyvédi díj – kötelező, de optimalizálható

Minden adásvételhez ügyvéd vagy közjegyző szükséges. Az ügyvédi díj jellemzően az ingatlan értékének 0,5–1%-a, de elérhető fix áras szerződéskötés is. Fontos, hogy az ügyvéd jártas legyen ingatlanjogban, mert egy hiba az egész folyamatot megbéníthatja.

Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?

2. Vagyonszerzési illeték – akár milliós összeg

Alap esetben az ingatlan vételárának 4%-át kell megfizetni, de támogatás (CSOK Plusz, Falusi CSOK) esetén mentesülhetünk alóla. Építési telek vásárlásakor is felfüggeszthető az illetékfizetés, ha négy éven belül beépítés történik. A cserepótló vétel lehetőséget nyújt az illeték csökkentésére akkor is, ha már eladtunk egy ingatlant vagy egy éven belül eladunk. Lehetőség van 12 havi kamatmentes részletfizetésre is.

3. Felújítási költség – gyakran alábecsülik

Különösen családi házak esetén sok rejtett költség merülhet fel. Érdemes előre árajánlatot kérni, anyagárakat felmérni. Sokan elhalasztják a felújítást, majd még évek múlva is ugyanabban a komfortban élnek. Ha lehet, vegyünk fel több hitelt már a vásárláskor, vagy válasszunk másik ingatlant, hogy ne kelljen személyi kölcsönhöz folyamodni.

Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?

4. Banki költségek – nem csak a kamat számít

Hitelhez kapcsolódó költségek között szerepel többek között az értékbecslés díja (40–50 000 Ft, amit később visszatéríthetnek), közjegyzői díj (80–150 000 Ft, részben visszajárhat), és az esetleges tranzakciós illeték. A banki utalások díját csökkenthetjük fizetési kérelem alkalmazásával. Előtörlesztéskor a bank kérheti vissza az elengedett költségeket, ha az 3–5 éven belül történik.

Előminősítés – gyorsabb és erősebb alkupozíció

Ha még nincs meg az ingatlan, de szeretnél hitelképesként tárgyalni, kérhetsz előminősítést, amelyet pecséttel ellátva a bank kiállít. Ez gyorsítja az ügyintézést, és akár 2,5–3 hét alatt végig lehet vinni a teljes folyamatot. A hiteles vevők is lehetnek gyorsak, ha megfelelően előkészítik a dokumentációt.