Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási lehetőségek közül választhatsz, és hogyan minimalizálhatod az adóterheket. Az ingatlan bérbeadás nem csupán passzív jövedelmet jelenthet, hanem számos adózási kérdést is felvet, amelyeket alaposan át kell gondolni. Ebben a cikkben bemutatjuk a különböző adózási módokat, a költségelszámolás lehetőségeit és azt, hogyan érheted el, hogy a legkevesebb adót fizesd.
Ingatlan bérbeadás utáni adózás
Ingatlan bérbeadás esetén három típusú adózási mód közül választhatsz, mindhárom a személyi jövedelemadó (SZJA) hatálya alá tartozik:
- Egyéni vállalkozóként történő adózás
- Adószámos magánszemélyként történő adózás
- Adószám és bejelentkezési kötelezettség nélküli magánszemély
A bérbeadás tárgyi adómentes, tehát nem szükséges áfát fizetned, de ha szeretnél, ÁFA-körös is lehetsz. Ha mégis áfás leszel, akkor a következő öt évben nem kérheted vissza az áfa mentességet.

Kétféle költségelszámolás lehetősége
Az adózás szempontjából kétféle költségelszámolás közül választhatsz:
- Általános költségelszámolás: Ebben az esetben a bérbeadásból származó bevétel 10%-át le tudod levonni költségként, tehát csak a 90%-ra kell kiszámítani a 15%-os SZJA-t.
- Tételes költségelszámolás: Itt minden, az ingatlannal kapcsolatos költséget levonhatsz a bevételből, és csak a maradék összeg után kell 15%-ot fizetni.
A tételes költségelszámolásnál egy plusz előny is van: az ingatlan értékének 2%-át amortizációként elszámolhatod, anélkül, hogy erről számlát kellene bemutatnod. Általában a bérleti díj éves szinten az ingatlan árának 5-6%-a, így ha levonod az ingatlan amortizációs költségét, akkor biztos, hogy jobban jársz a tételes költségelszámolással, mint a 10%-os egyszerűsített módszerrel.

Mi a következmény?
Ha nincsenek különösebb költségeid, akkor évente kb. egy havi bérleti díjat kell adóként befizetned. Fontos, hogy ezt negyedévente kell teljesíteni, és az adott negyedévet követő hónap 12. napjáig.
Záró gondolatok
Ingatlan bérbeadása során fontos, hogy a megfelelő adózási formát válasszuk, és tisztában legyünk a költségelszámolás lehetőségeivel. Az egyszerűsített és tételes költségelszámolás közül választva optimalizálhatjuk adóterheinket, miközben figyelembe vesszük az ingatlannal kapcsolatos kiadásokat. A megfelelő adózási mód kiválasztása segít a költségek minimalizálásában.