Az állami támogatások és kedvezmények mindig is fontos szerepet játszottak az otthonteremtésben, azonban nem mentesek a jogi ellentmondásoktól. Most egy olyan érdekes jogszabályi változásról lesz szó, ami a CSOK, a CSOK Plusz és a Babaváró hitelt érinti. Az alábbiakban részletesebben is bemutatom a legfontosabb tudnivalókat, amelyeket mindenkinek érdemes figyelembe venni, ha már igényelt ilyen támogatásokat, vagy most tervezi a felvételüket.
Mi változott a Babaváró és CSOK Plusz esetében?
2025 januárjától új jogszabály lépett életbe, amely jelentős változásokat hozott a Babaváró hitellel, a CSOK-kal és a CSOK Plusz támogatással kapcsolatban. A legfontosabb módosítás, hogy a gyermek lejelentési határideje 180 napról egy évre módosult. Ez azt jelenti, hogy ha szeretnénk igénybe venni a tőkeelengedést vagy a törlesztési szüneteltetést, akkor egy év áll rendelkezésünkre a megfelelő papírok benyújtására.

De mi van, ha kicsúszunk a 180 napos határidőből?
Fontos megemlíteni, hogy a jogszabályban arra nem ad egyértelmű választ, hogy mi történik akkor, ha nem tudjuk 180 napon belül benyújtani a gyermek papírjait. Jelenlegi jogértelmezés szerint, ha kicsúszunk a 180 napból, de még mindig az egy éven belül vagyunk, akkor nem tagadhatják meg tőlünk a tőkeelengedést vagy a moratóriumot. Bár valószínű, hogy kapunk egy figyelmeztető levelet, nem kell attól tartani, hogy komolyabb retorzióval szembesülünk.
Miért érdemes figyelni a határidőkre?
Bár a jogszabályi értelmezés kedvezőnek tűnik, érdemes mindenkinek figyelni arra, hogy 180 napon belül benyújtsa a szükséges papírokat a banknak. A gyermek születése után ugyanis fontos, hogy az összes szükséges dokumentumot időben benyújtsuk. A korai bejelentés biztosítja, hogy megkapjuk a támogatásokat, és nem akadályozza meg a folyamatot semmi.
A CSOK és Falusi CSOK szabályai: Mi a helyzet a magzati bejelentéssel?
Ha korábbi CSOK vagy Falusi CSOK támogatást kaptunk, és a gyermek még magzati korban van, érdemes tisztában lenni a határidőkkel. Az előzőekben említett jogszabályi változás nem érinti a korábbi CSOK és Falusi CSOK támogatásokat, mivel itt a gyermek születése után kell bejelenteni a banknak a gyermek adatait. Ezen esetekben 90 napos határidő áll rendelkezésre, hogy a születés után benyújtsuk a szükséges papírokat.

Van-e eltérés a jogszabály értelmezésében?
Szerencsére a 90 napos határidővel kapcsolatban eddigi tapasztalatok alapján nem voltak jogi problémák, tehát a bankok általában nem alkalmaznak szigorú retorziókat. Ugyanakkor érdemes a határidőt betartani, hogy elkerüljük az esetleges kellemetlenségeket.
Mi a teendő, ha támogatásra van szükségünk?
Ha valaki támogatást szeretne igénybe venni, vagy segítségre van szüksége a hiteligénylésben, érdemes minél előbb tájékozódni a lehetőségekről. Az állami támogatások folyamatosan változnak, ezért mindig naprakész információra van szükség ahhoz, hogy a legjobb döntéseket hozhassuk meg. Ha kérdéseid vannak a babaváró hitellel, a CSOK-kal, a CSOK Pluszal vagy bármilyen más állami támogatással kapcsolatban, ne habozz kapcsolatba lépni velünk!
A fenti információk ismeretében biztosan könnyebben navigálhatsz a jogszabályi változások között, és elkerülheted a problémákat, amelyek a határidők elmulasztásából adódhatnak.