Miért utasítanak el a bankok?
Ingatlanvásárláskor gyakori, hogy nem felel meg a kiválasztott ingatlan a banki elvárásoknak. A legjellemzőbb két probléma: a négyzetméter nem egyezik meg a tulajdoni lapon és az értékbecslésen, illetve a térképmásolat nem tükrözi a valós állapotot.

Négyzetméter-eltérés: mit lehet tenni?
Lakások esetén, ha a tulajdoni lapon szereplő négyzetméter és az értékbecslésben szereplő adat között legfeljebb 10% eltérés van, akkor a bank elfogadhatja a tulajdoni lapon szereplő adatot, így nem veszítjük el a CSOK Plusz vagy falusi CSOK lehetőségét.
Családi házaknál más a helyzet
Mivel a tulajdoni lapon nem szerepel az épület négyzetmétere, csak a teleké, itt mérnöki alaprajzzal lehet pótolni a hiányt. Ha hiteligénylés előtt készíttetünk egy pontos, szakember által rajzolt alaprajzot, az elfogadható az értékbecsléshez.

Térképmásolat és valós állapot eltérése
Egyes bankok már eltekintenek a kisebb eltérésektől, például ha egy melléképület vagy teraszbeépítés nincs feltüntetve. Azonban ha például a kazánház hiányzik, az már súlyosabb problémát jelenthet, mert alapvetően befolyásolja a lakhatóságot.
Hogyan készülj fel tudatosan?
Mielőtt ingatlant vásárolsz, mindenképp ellenőrizd a négyzetmétert, a térképmásolatot és kérj értékbecslést már az elején. Használj ellenőrzőlistát – egy 20 pontos checklistát már összeállítottam, amit a lenti űrlapon kérhetsz.