10 tipp, amit én mindig megcsinálok lakásvásárlás előtt

Valkó András

portfolio-blogger
Tartalomjegyzék

Sokunk életében a lakásvásárlás óriási mérföldkő, ami sok izgalommal és stresszel jár. Itt van 10 pont, amit akár csekklistaként is tudsz használni, hogy elkerüld a buktatókat, és boldogan költözhess be az új otthonodba!

Kérdezz, kérdezz, kérdezz!

Ne félj kérdezni! Miért adják el a lakást? Voltak-e felújítások, és ha igen, vannak-e róluk fotók? Mit szerettek a lakásban – és mit nem? Milyenek a szomszédok? Tudnak-e bármilyen hibáról? Mekkora a lakás rezsije?


Tipp: Kérd el az utolsó számlákat, így biztos képet kapsz a valós költségekről.

Beszélj a közös képviselővel

Társasházi lakásnál kulcsfontosságú információforrás lehet a közös képviselő. Ha gondnok is van, ő is rengeteg hasznos információt adhat. Például kiderítheted, hogy a ház milyen műszaki állapotban van, és terveznek-e nagyobb felújításokat. Tartozása vagy megtakarítása van-e a társasháznak.

Ismerd meg a szomszédokat

Hiába tökéletes a lakás, ha a szomszédokkal nem jössz ki. Kopogj be hozzájuk, és nézd meg, milyen az első benyomás. Vajon megkérnéd őket, hogy locsolják a virágaidat, amíg nyaralsz, vagy inkább kerülnéd őket?

Járd körbe a környéket különböző időpontokban

Ha nem ismered a környéket, mindenképp nézd meg nappal, éjjel, reggel munkába induláskor, és este hazatéréskor. Kikkel találkozol? Milyen érzés lenne ott élni? Ez sokat segít a döntésben.

Mérd fel a környék lehetőségeit

Van-e a közelben bolt, iskola, óvoda? Vagy mindenhova autóval kell majd járnod? Gondold végig, hogy ez belefér-e a mindennapjaidba. Egy jól elérhető környék sokat javíthat az életminőségeden.

Használd a Google Maps-et

Keress rá az ingatlanra Google Maps-en! Családi házaknál akár 10 évre visszamenő fotókat is találhatsz, amikből kiderülhet, történt-e például külső felújítás vagy bővítés.

Ellenőrizd a jogi dokumentumokat

Tulajdoni lap, térképmásolat, társasházi alapító okirat – mindezt érdemes átnézni. Bizonyosodj meg róla, hogy az ingatlan valóban a tulajdonos nevén van, és hogy nincsenek rajta olyan terhek, amikről nem tudsz.


Itt tudod lekérni a tulajdoni lapot, itt pedig a térkép másolatot tudod ellenőrizni.

Tájékozódj az állami támogatásokról

Lehet, hogy milliókat hagysz az asztalon, ha nem veszed igénybe az elérhető állami támogatásokat. Ha nem vagy biztos benne, milyen lehetőségek vannak, kérj segítséget – mi ingyenesen segítünk ebben!

Keress kedvező hitelkonstrukciót

Ha hitelből vásárolsz, fontos, hogy előzetes hitelminősítést kérj, és mérd fel a lehetőségeidet. Egy rossz döntés miatt akár a foglalót is elbukhatod, vagy több tízezer forinttal magasabb törlesztőrészletet fizethetsz. Mi ebben is tudunk díjmentesen segíteni… a lenti űrlapon add meg az adataid, és végig fogjuk a kezedet.

Tudd a különbséget a foglaló és az előleg között

Tudd, mit jelent a foglaló: ha te lépsz vissza az adás-vételtől, a vevőnek duplán kell visszafizetnie. Itt találsz egy részletes videót, ahol pont erről beszélek.

 

További kérés, kérdés esetén keress bizalommal. Ha pedig hiteligénylés előtt állsz, akkor töltsd ki a lenti adatlapot, és díjmentesen segítünk!